3 Mart 2010 Çarşamba

New Avengers #61 - "Kiss the Gun, Captain."

New Avengers serisi en son bıraktığımızda hafiften kabak tadı vermekte olduğundan şikayet etmiştik, çünkü Hood'un Criminal Gang'i yine Avengers'ı kovalıyor, Osborn'un Spider-Man takıntısı yine ortaya çıkıyordu. Bendis bizi duymuş olacak ki, New Avengers serisinin Reboot edileceğini ve bir kadro revizyonuyla #1'den tekrar başlayacağını duyurdu. Neyse, biz önce elimizdekine bakalım.


Bu sefer elimizde çok çok başarılı bir sayı var, New Avengers serisinin son zamanlarda ivme kaybettiğini düşünen bir kişi olarak bu sayıyı gerçekten elimden düşüremiyorum. En son bıraktığımız noktada Dormamnu'nun kendisine bahşettiği güçleri bir şeytan çıkartma ayiniyle kaybeden Hood Loki'nin kendisine verdiği Nord Stones ile yeniden güç kazanmış, ve bu taşları çetesinin güçlerini arttırabilmek maksadıyla kullanabildiğini farketmişti. İşte bu sayının gizemlerinden biri bu noktada, bugüne değin gerçekleşen her Avengers Vs. Gang mücadelesi iyi tarafın çaresiz savunması karşısında kötü tarafın sayıca üstünlüğünün getirdiği eziciliğin gölgesinde gerçekleşmişti. Yani iyi adamlar kaçmaya çalışırken, bir bölük asker kıvamındaki türlü türlü güçlere sahip kötü adamlar onları kovalamış, ve ilginç bir şekilde her seferinde ya kandırılmış, ya dayak yemişlerdi.

Bu sefer durum çok farklı, Hood'un güçlerini "Boost" ettiği Living Laser ve The Corruptor Bucky Barnes ve Steve Rogers'a "Baskın basanındır" motto'sunu uygulamalı olarak gösterirken , Mandrill ve Griffin ise Peter Parker ve Jessica Drew'in peşine düşüyor. Bir Powerhouse ve Bir Mind Controller'dan oluşan iki ekip, iki Captain America ve iki Spider'ın peşine düşüyor. İşte bu da serinin ikinci önemli gizemi, birbirleriyle doğaları gereği çatışan karakterler, yanyana ve tek başlarına savunma yapmak zorunda kalmaktan da öteye gidiyorlar, hayatlarını en yakınlarındaki "benzerlerinden" savunmaya çalışıyorlar.

Spider-Man Jessica Drew karşısında eldivenlerini çıkartmamak için mücadele verirken Steve Rogers Bucky Barnes'ı durdurmaya çalışıyor, gerçi Peter Parker'ın şöyle bir muhabbetten sonra dayak yememesi kaçınılmaz aslında;

 

B-List kötü adamlar, bu sayıda iyi adamlara "Gerçeğin Çölüne Hoşgeldiniz" diyorlar, Siege ve Heroic Age öncesinde karakterlerin kendi içlerinde bazı şeyleri farkedebilmeleri için son bir sınama belki bu;
 
New Avengers #61, Stuart Immonen'en sürükleyici çizimleriyle ve Bendis'in uzun süre sonra ilk defa denebilecek ilgi çekici öyküsüyle dört yıldızı size rahat rahat helal ettiriyor. Kesinlikle okunmalı.

Hiç yorum yok: